Żywa czy sztuczna? Co zrobić z „choinką” po Świętach? Self Storage “po świętach”.

Istnieją zarówno sympatycy żywych drzewek jak i tych sztucznych. Nie da się ukryć, że jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Żywa choinka pięknie pachnie, wnosząc w nasze domy jeszcze więcej magicznego nastroju niż najpiękniejsza sztuczna. Niestety jednak… nie na długo. Zwłaszcza w ogrzewanych pomieszczeniach gałęzie żywych drzewek szybko zaczynają opadać. Obsypujące się igły po pewnym czasie są już w całym domu. Bombki zaczynają smętnie zsuwać się z gałązek, a my już zastanawiamy się co zrobić z taką choinką. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z tej pięknej bożonarodzeniowej tradycji posiadania żywego drzewka!

Dlaczego „choinka”?

Choinką nazywamy zazwyczaj świerk, sosnę lub jodłę. Drzewko, które wybierzemy zazwyczaj zależy od osobistych preferencji. Zwyczaj ozdabiania drzewka, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, narodził się w Alzacji już w XVI wieku. Na zielonych drzewkach wieszano głównie papierowe ozdoby i dojrzałe jabłka. W Polsce zwyczaj ten zakorzenił się na przełomie XVIII i XIX wieku. Choinki ubierano wtedy we własnoręcznie wykonane ozdoby, drobne wypieki, orzechy i czerwone jabłka, odnoszące się do tradycji rajskiego drzewa. Zwyczaj ten, kościół katolicki przejął od protestantów i stał się on nieodłącznym symbolem najważniejszych Świąt w roku. Z biegiem czasu naturalne i ręcznie wykonywane ozdoby, zamieniały się w kolorowe oraz kosztowne bombki w najróżniejszych kształtach. A chcąc, by drzewka wyglądały jeszcze bardziej bogato, dodawano błyszczące łańcuchy i girlandy. Aż wreszcie, w niektórych domach, w miejscu żywego drzewka zaczęły stawać sztuczne, wieloletnie choinki.

Które rozwiązanie jest bardziej ekologicznie?

Otóż może się wydawać, że wycinanie choinek na masową skalę może stanowić niebezpieczeństwo dla ekosystemu. Zazwyczaj są to przecież niewielkie i młode drzewka, które dopiero miały się stać wielkimi drzewami i tworzyć las. Jednak nic bardziej mylnego. Jeżeli naszą choinkę nabędziemy z legalnej hodowli, a nie wytniemy jej sami w niedozwolonym miejscu, możemy mieć pewność, że nie zaburzymy w ten sposób równowagi ekosystemu. Większość tych drzewek pochodzi z plantacji choinek. Oznacza to, że są sadzone z myślą o ich szybkiej wycince w grudniu. W takim przypadku wszystko jest odpowiednio kontrolowane.

Ciekawe jest, że to właśnie młode drzewka wytwarzają najwięcej tlenu. Z tego powodu takie plantacje małych choinek mają ogromne znaczenie dla ekosystemu i ludzi. Tak więc, z czystym sumieniem można te drzewka kupować.

Co najlepiej zrobić z żywą choinką po świętach?

To wcale nie musi być problem! Istnieje bardzo wiele prostych możliwości na pozbycie się drzewka. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie powinno się wyrzucać choinki do lasu. Może nas nawet spotkać za to grzywna w wysokości 500 złotych. Suche drzewka, nawet w zimie mogą spowodować pożar, iglaki są bowiem łatwopalnym materiałem. Co więc zrobić gdy już nie chcemy mieć choinki w domu?

  • Choinka w doniczce

Zakup drzewka w doniczce lub koszu z ziemią to chyba najlepsze rozwiązanie. Nie dość, że stoi znacznie dłużej niż te w zwykłych stojakach, to po Świętach również można dać mu drugie życie. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i przesadzić drzewko, może być to Wasze podwórko, ogród czy też pobliski park lub las. Należy jednak pamiętać, by nie stawiać choinki w pobliżu rozgrzanego kaloryfera. Skróci to bowiem jej żywotność i może spowodować, że drzewko nie przetrwa przesadzenia.

  • Ochrona przed mrozem

Innym sposobem na ponowne wykorzystanie drzewa są jego gałęzie. Stanowią one doskonałą, naturalną izolację dla innych roślin, które w zimie w innym wypadku mogą przemarznąć i umrzeć. Jeżeli sami macie rośliny balkonowe, które potrzebują ochrony, wykorzystajcie jego gałązki, natomiast gdy nie macie takiej potrzeby, możecie zapytać o to znajomych, rodzinę lub oddać je innym miłośnikom ogrodnictwa, którzy akurat ich potrzebują.

  • Kompost

Nieduże, zdrewniałe fragmenty drzewek, a także igły, które zdążyły już opaść, świetnie nadają się jako jeden ze składników układanych w pryzmach kompostowych.

  • Opał

Większe fragmenty świątecznego drzewka można oczywiście wykorzystać jako opał. Jeżeli sam nie posiadasz pieca, pamiętaj, że zawsze możesz pomóc sąsiadom w potrzebie. Popiół drzewny, który powstanie podczas spalenia, również świetnie sprawdzi się jako nawóz.

  • Punkt odbioru odpadów zielonych

Innym rozwiązaniem jest przewiezienie drzewka do specjalnego punktu odpadów komunalnych lub punktu odbioru odpadów zielonych. W tym miejscu zostanie potraktowana jako bioodpad, tym samym zyskując nowe życie, choć już w zupełnie  innej formie.

  • Zoo

Niewiele osób wie, że większość Zoo chętnie przyjmie świąteczne drzewka. Zrobisz w ten sposób prezent niektórym roślinożercom, które z przyjemnością schrupią to co z niego zostało. Należy jednak pamiętać, by wcześniej dokładnie oczyścić choinkę z ozdób takich jak anielskie włosy, tak by nie zagrażały one zwierzakom. Upewnij się również, że dane Zoo przyjmie Twój podarunek.

W większych miastach istnieją również zorganizowane akcje odbioru choinek. Jeżeli sam nie masz gdzie posadzić drzewka, w którym jest jeszcze dużo życia, możesz zanieść je do wyznaczonego punktu odbioru. Niektórzy zabierają stamtąd nawet po kilka drzewek i dają im drugą szansę. W niektórych miastach prowadzi się również akcje zbierania drzewek, które później służą do ogrzewania mieszkań potrzebujących ludzi.

Korzyści z posiadania sztucznego drzewka

Sztuczne drzewko to wygodne i lubiane rozwiązanie przez naprawdę wiele rodzin. Jest to jednorazowy wydatek na wiele, wiele lat. Dzięki tej możliwości podczas każdych Świąt możemy zachować nawet kilkaset złotych w kieszeni, które przeznaczymy na inne rzeczy jak produkty spożywcze, czy prezenty dla bliskich. To rozwiązanie pozwala również cieszyć się drzewkiem przez długi czas. Oszczędza codziennego odkurzania igieł i głowienia się co zrobić z drzewkiem po świętach i daje możliwość powieszenia większej ilości ozdób. Sztuczną choinkę możemy również postawić w dowolnym miejscu, nie bacząc na rozgrzane kaloryfery.

Sztuczną choinkę schowaj w kontenerze samoobsługowym Self Storage!

Jeżeli zdecydowałeś się na sztuczne drzewko, to po Świętach musisz jeszcze je gdzieś magazynować. Mało kto posiada miejsce w domu na dwu, czy trzymetrową choinkę. Wilgotna piwnica, czy stryszek również nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ w przyszłym roku nasze drzewko może już się nie nadawać do użytku lub będzie wydzielać nieprzyjemny zapach. Nie wszyscy także dysponują jakąkolwiek piwnicą, skrytką, czy inna dodatkową przestrzenią. Mamy na to jednak gotowe rozwiązanie! Sztuczną choinkę, jak i wszystkie ozdoby odpowiednio zabezpiecz i przywieź do magazynów samoobsługowych Self Storage. W kontenerze Twoje świąteczne przedmioty nikomu nie wadząc, będą bezpiecznie czekały do przyszłego roku.