Wiosenne porządki — co zrobić z rzeczami, których nie chcemy wyrzucać? Self – Storage!

Przyjście wiosny i długie, ciepłe dni motywują nas do tego, by przewrócić swój dom do góry nogami i wyrzucić niepotrzebne rzeczy. Często jednak trafiamy na przedmioty, których nie chcemy wyrzucać lub pozbywać się ich na zawsze. Mamy na to kilka rad! Zrób odpowiednie rozeznanie, przejrzyj wszystko dokładnie, posegreguj i wyrzuć to co już dawno się wysłużyło. Pozostałe rzeczy spróbuj oddać lub magazynuj je w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, że nawet jeżeli uważasz, że oddanie wszystkich rzeczy, których nie potrzebujesz to dobry uczynek, to nie zawsze tak musi być. Jeżeli są już mocno uszkodzone, poplamione, a Ty sam byś ich na pewno nie chciał założyć — nie oddawaj ich potrzebującym. Nawet niosąc pomoc musimy pamiętać, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i nie wypada oddawać ubrań, które już nie nadają się do noszenia. Co zrobić z rzeczami, których nie trzeba wyrzucać?

1. Rodzina

Czasami nie trzeba szukać daleko, zdarza się, że nawet w bliskiej rodzinie znajdą się osoby, których nie stać na kupowanie nowych rzeczy. Możliwe też, że ubrania, które nie pasują na Ciebie, będą idealne na Twoją kuzynkę, a ubranka, z których wyrosły twoje dzieci będą akurat dobre na dzieci twojej siostry. Może nie musisz też pozbywać się swojej sentymentalnej gitary z młodzieńczych lat, ani pozwalać na to, by jedynie zbierała kurz. Popytaj bliskich, możliwe, że ktoś właśnie rozpoczął lekcje gry na tym instrumencie i gitara będzie mogła zostać w rodzinie.

2. Fundacje i domy dziecka

Jeżeli posiadasz dużo niezniszczonych ubrań, butów czy innych elementów garderoby, których od dawna nie używałeś, nie powinieneś się oszukiwać. Najprawdopodobniej już nigdy nie użyjesz tych rzeczy, będziesz je jedynie przekładał z kąta w kąt lub całkiem o nich zapomnisz na długi czas. Zamiast tego, możesz sprawić radość potrzebującym oddając ubrania do pobliskich domów dziecka lub do różnych fundacji pomagającym potrzebującym osobom. Najlepszym rozwiązaniem będzie zorientowanie się gdzie i jakie rzeczy są akurat potrzebne, a następnie przewiezienie ich w konkretne miejsca. Połączysz wtedy wiosenne porządki z dobrym uczynkiem!

3. Ubrania do oddania

„Ubrania do oddania” to ogólnopolska akcja, w ramach której, przez cały rok prowadzona jest zbiórka rzeczy, których już nie nosimy, ale nadal są użyteczne i nie chcemy by trafiły do kosza na śmieci. Branie udziału w tego typu akcjach ma zarówno działanie charytatywne, jak i ekologiczne. Co należy zrobić? Wystarczy spakować ubrania do kartonów w przedziale 10-30 kg, wejść na stronę akcji „Ubrania do oddania” i wybrać kampanię, którą chcemy wesprzeć. Po wciśnięciu przycisku „Pomagam”, wypełnij formularz darowizny, po czym określ miejsce i czas odbioru paczek przez kuriera. Oddane tekstylia są sprzedawane, a pozyskane pieniądze w całości trafiają do wybranej przez nas kampanii. „Ubrania do oddania” to jedna z najrzetelniej działających zbiórek w Polsce.

4. Uwaga, śmieciarka jedzie!

Ta facebookowa grupa zrzesza pasjonatów starych mebli oraz innych przedmiotów z bogatą historią, które bardzo często trafiają na śmietnik. Ludzie, którzy pozbywają się tego typu cennych przedmiotów zazwyczaj nie są nawet świadomi wartości rzeczy, które wynoszą na śmietnik. Grupa „Uwaga, śmieciarka jedzie!” ma na celu informowanie zarówno o tym, że widziało się coś ciekawego bądź cennego, jak i o tym, że czegoś takiego planujemy się pozbyć. Tak więc grupowiczami są oddający niepotrzebne rzeczy, sprzedający poszukujący okazji, zwykli przechodnie, którzy zwrócili uwagę na to, że do śmietnika wyrzucono cenne lub jeszcze sprawne rzeczy, a także koneserzy poszukujący czegoś wartościowego. Idea strony polega głównie na szybkiej reakcji i uchronieniu wartościowych rzeczy przed przyjazdem śmieciarki. Opisywane są tam przedmioty, które można znaleźć pod śmietnikiem oraz ich ewentualne potrzeby renowacji. Tak, by na miejscu mogła się zjawić właściwa osoba. Oprócz rzeczy o historycznej wartości znaleźć tam można również meble, ubrania i inne przedmioty, które w dalszym ciągu nadają się do użytku. Jeżeli posiadamy tego typu przedmioty, których chcemy się pozbyć lub widzieliśmy je przy pobliskim śmietniku wystarczy je sfotografować, umieścić ich dokładną lokalizację oraz dodać post na grupie „Uwaga, śmieciarka jedzie!”, wraz z  kilkoma potrzebnymi informacjami.

5. Noclegownie

Kolejnym sposobem na ekologiczne oraz charytatywne pozbycie się nieużywanych rzeczy podczas wiosennych porządków jest oddanie ich do noclegowni i przytułków. W takich miejscach nie brakuje ludzi, którzy posiadają tylko jeden komplet ubrań i jedyną parę butów. Podobnie jak w przypadku fundacji — najlepszym rozwiązaniem będzie zadzwonienie do pobliskich noclegowni i przytułków oraz zapytanie ich o zapotrzebowanie na konkretne rzeczy.

6. Magazyny samoobsługowe Self Storage

Jeżeli podczas wiosennych porządków odłożyłeś masę rzeczy, których od dawna nie używasz lub ubrań, których długo już nie nosiłeś, ale nie chcesz wyrzucać ich do kosza — przywieź je wszystkie do magazynów samoobsługowych Self Storage!

Rzeczy, które często zalegają w szafach to zazwyczaj ubranka i zabawki, czekające na kolejne dziecko, sprzęt surwiwalowy, który przyda się dopiero na kolejnej wyprawie, narty, które używamy jedynie raz do roku lub pamiątkowa kolekcja, która z czasem może zyskać na wartości. Tego typu rzeczy mogą przeszkadzać i niepotrzebnie zajmować miejsce, jednak nie chcemy się ich całkiem pozbywać. Kontenery samoobsługowe Self Storage to idealne miejsce, w którym możesz magazynować wszystkie te rzeczy przez cały czas, kiedy nie będą Ci potrzebne. Pamiętaj, by przed umieszczeniem rzeczy w magazynie dokładnie je zapakować, zabezpieczyć i opisać! Umożliwi to odnalezienie w kontenerze każdej magazynowanej rzeczy w krótkim czasie.