Magazyny samoobsługowe — wewnętrzne czy zewnętrze? Jak wybrać odpowiedni magazyn Self Storage dla swoich potrzeb?

Magazyny Self Storage — co to takiego? Są to powierzchnie magazynowe w różnych rozmiarach, przeznaczone do przechowywania rozmaitych rzeczy, na które brakuje miejsca w domu lub w biurze. W magazynach Self Storage można przechować prawie wszystko.

Magazyny Self Storage to rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Okazują się pomocne w wielu sytuacjach, takich jak przeprowadzka, długi wyjazd, ciasne mieszkanie czy brak komórki lokatorskiej. W przypadku firm sprawdzają się jako dodatkowy magazyn lub podczas przenoszenia siedziby w inne miejsce oraz w czasie rozkwitu, gdy w szybkim czasie przybywa nowych sprzętów i zaczyna brakować miejsca, chociażby na ważną dokumentację.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem magazynu Self Storage, ale nie wiesz czy dla Twoich potrzeb bardziej odpowiedni będzie zewnętrzny czy  wewnętrzny magazyn — poniższy artykuł powinien pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Magazyny wewnętrzne Self Storage — plusy i minusy tego wariantu

Wewnętrzne magazyny Self Storage przede wszystkim charakteryzują się tym, że niezależnie od pogody jest w nich ciepło. Nawet w siarczystą zimę! Nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne przez cały czas pozwalają na utrzymanie stałej temperatury oraz poziomu wilgotności. Dzięki temu w wewnętrznych skrytkach można przechowywać również rzeczy wymagające szczególnej uwagi takie jak: dokumenty, cenne książki, elektronika, delikatne produkty handlowe, antyki, sprzęt muzyczny, hermetycznie zapakowana żywność, alkohol itp.

Wszystkie magazynowane tam rzeczy są bezpieczne, ponieważ obiekt, w którym znajdują się skrytki jest monitorowany, a każdy najemca otrzymuje indywidualny kod oraz kłódkę do swojego boxa. Termin najmu to zazwyczaj minimum miesiąc, nie musimy jednak przejmować się w momencie gdy potrzebujemy przedłużyć okres magazynowania rzeczy. Jeżeli tylko jest taka potrzeba — bez problemu można przedłużyć czas najmu.

Jednak wewnętrzne schowki mają swoje ograniczenia, o których należy pamiętać. Przede wszystkim nie podjedziemy pod nie autem. Czy wyobrażacie sobie taszczenie kanapy i przeciskanie wąskim korytarzem do wynajętego boxu? Magazyny wewnętrzne są też często nieustawne, bo występują w nieregularnych kształtach albo zawierają przeszkody, takie jak słupy itp. Wreszcie ich największa wada – cena. Magazyny wewnętrzne trzeba ogrzewać, a sam budynek nieustannie serwisować. To koszty, które stale będą windować ceny najmu wewnętrznych boxów.

Przy wyborze magazynu warto wziąć pod uwagę tańszą i wygodniejszą alternatywę, jaką są zewnętrzne kontenery magazynowe Self Storage.

Zewnętrzne kontenery magazynowe Self Storage — zalety i wady

Bez wątpienia, największą zaletą zewnętrznych magazynów Self Storage jest możliwość podjechania pod same drzwi kontenera. Te zazwyczaj występują w wygodnej wersji dwuskrzydłowej, a więc oferują bezproblemowy i szybki rozładunek towaru.

Kontenery zewnętrzne dostępne są w wielu rozmiarach, np.:  S-4 m2, M-8 m2, L-12 m2, a w razie większych potrzeb nawet XL-14 m2 i XXL-28 m2. Sam wybierasz, który wariant magazynu samoobsługowego jest odpowiedni dla Twoich potrzeb, tak by niepotrzebnie nie przepłacać za niewykorzystaną przestrzeń. W razie gdyby jednak zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową zwiększyło się z jakiegoś powodu, nie będzie problemu, by przenieść Twoje rzeczy do większego kontenera.

Niepodważalnym atutem magazynów zewnętrznych jest ich wielkość oraz wysokość, dzięki czemu można składować tam wielkogabarytowe rzeczy w dużej ilości. Wielkość kontenerów zewnętrznych umożliwia również przechowywanie dłużycy, czyli przedmiotów o niestandardowych gabarytach takich jak: długie deski, rury, pręty, blachy itp. Kolejną zaletą magazynów zewnętrznych jest również możliwość pomocy w rozładunku towaru znajdującego się na paletach.

Zewnętrzne kontenery samoobsługowe Self Storage charakteryzują się również łatwą dostępnością. Dzięki dużej ilości tego typu punktów na mapach miast dojazd do nich jest szybki i bezproblemowy, dzięki czemu możemy zaoszczędzić bardzo dużo czasu oraz nerwów.

Kolejną zaletą magazynów zewnątrznych Self Storage jest ich niska cena. Biorąc pod uwagę ceny hal magazynowych lub niewielkich boxów, można się naprawdę pozytywnie zaskoczyć jak niewiele zapłacimy za wynajem zewnętrznego, dopasowanego do potrzeb magazynu Self Storage.

Niewątpliwym atutem zewnętrznych magazynów jest również fakt, że mogą one posłużyć jako garaż, chociażby rzadko używanych jednośladów, czy kładów, a nawet jako warsztat! Ze względu na to, że w pobliskim sąsiedztwie kontenerów nie znajdują się żadne domy, możemy sobie nawet pozwolić na majsterkowanie i związane z nim hałasy, nikomu nie przeszkadzając.

Nie musisz też martwić się o bezpieczeństwo przechowywanych rzeczy, ponieważ teren magazynów samoobsługowych Self Storage jest ogrodzony, strzeżony i monitorowany. Wejść do wynajętej przestrzeni magazynowej może jedynie posiadacz indywidualnego kodu dostępu. Wygodnym atutem kontenerów Self Storage jest możliwość korzystania z nich przez całą dobę, każdego dnia w tygodniu.

Pamiętać należy jednak, że magazyny zewnętrzne nie mają kontrolowanej temperatury ani wilgotności wnętrza, przez co warunki tam panujące zmieniają się wraz z porami roku. Należy zatem zadbać o to, by rzeczy pozostawione w magazynie były odpowiednio zabezpieczone, np. folią malarską, folią strecz, plastikowymi pojemnikami itp. Zazwyczaj są to wystarczające zabiegi pozwalające uchronić wrażliwy towar. Można też stosować pochłaniacze wilgoci, jakich używa się w transporcie morskim.

Dla kogo przeznaczone są wewnętrzne magazyny Self Storage?

Wewnętrzne magazyny Self Storage przeznaczone są dla osób prywatnych, jak i dla firm. Ich głównym założeniem jest przechowywanie delikatnych bądź wartościowych kolekcji, raczej niewielkich rozmiarów. A także wszystkich innych rzeczy, które podczas niskich temperatur lub wysokiej wilgotności powietrza narażone są na uszkodzenia.

Dla kogo przeznaczone są zewnętrzne magazyny Self Storage?

Z zewnętrznych kontenerów Self Storage korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy, ceniące dużą powierzchnię magazynową, łatwość załadunku, dostępność magazynów oraz ich przystępną cenę. Najczęściej magazynowane tam rzeczy to meble, sprzęt sportowy i ubrania, towary sezonowe, a także materiały budowlane, ogródki piwne, nadwyżki magazynowe itp.

Czy wiesz już, który wariant kontenera będzie dla Ciebie najlepszy?