Zimowanie motocykla oraz odzieży specjalistycznej z magazynami Self Storage

Większość miłośników jednośladów na czas zimy decyduje się odstawić swój pojazd ze względu na trudne warunki na drodze oraz zimno, które szczególnie doskwiera podczas szybkiej jazdy np. na motocyklu. Zazwyczaj pojawia się jednak problem z magazynowaniem pojazdu oraz wszystkich akcesoriów. Nie wszyscy dysponują garażem bądź innym bezpiecznym miejscem na swój jednoślad. Niektórzy korzystają nawet z pomocy zaprzyjaźnionych mechaników, którzy zgadzają się przezimować ich motocykl. Niewielu jednak może liczyć na taką pomoc. Inną możliwością jest garaż podziemny. Nie zawsze jest to jednak bezpieczne miejsce i nie każdy ma do takiego dostęp. Gdzie w takim razie najlepiej przechowywać jednoślad, odzież motocyklową oraz pozostałe akcesoria w czasie zimy, a także jak odpowiednio o wszystko zadbać?

Jak konserwować i przechowywać stroje motocyklowe?

Dobrze wykonany strój motocyklowy zawsze stanowi duży wydatek, ale za to spełnia swoje funkcje i świetnie się prezentuje. Z tych względów należy o niego szczególnie zadbać w czasie sezonu jak i na czas zimowania. Tego typu odzież zazwyczaj wykonana jest ze skóry, trzeba więc obchodzić się z nią delikatnie. Jeżeli producent na to pozwala, po przewróceniu naszego stroju na lewą stronę, możemy go wyprać w łagodnym środku w pralce, na programie do tkanin delikatnych. Gdy jednak boimy się, że nasza pralka może uszkodzić odzież, powinniśmy postawić na tradycyjną metodę, czyli gąbkę z wodą i mydłem, a w razie potrzeby powtórzyć zabieg. Następnie pozwólmy ubraniom dobrze wyschnąć. Nie można ich jednak suszyć mechanicznie czy na grzejnikach, ponieważ może to wpłynąć na uszkodzenie membran odpowiadających za „oddychanie” ubrań. Jeżeli kombinezon wykonany jest ze skóry, nie możemy zapomnieć o jego konserwacji. W tym celu należy użyć specjalnych substancji natłuszczających. Mogą to być: oleje bądź tłuszcze do skóry, wazeliny, wosk pszczeli lub balsam nagietkowy. Należy je dokładnie wmasować miękką ścierką i ponownie pozostawić do wyschnięcia. Odpowiednio zakonserwowaną odzież motocyklową, na czas zimy, powinniśmy trzymać w domu, ponieważ tam panują najodpowiedniejsze do tego warunki. Jeżeli jednak mamy kilka kombinezonów na zmianę, a do tego całe mnóstwo gadżetów, może się okazać, że w domu brakuje miejsca na magazynowanie wszystkiego przez kilka miesięcy. W takim wypadku, ubrania należy schować do specjalnych, przepuszczających powietrze pokrowców, które będzie można powiesić (poskładane w kostkę mogą się odkształcić). Natomiast wszystkie pozostałe akcesoria należy dokładnie wyczyścić, wysuszyć, schować do plastikowych pudeł, a całość przywieźć do magazynów samoobsługowych Self Storage.

Jak przygotować motocykl do zimowania?

Tak jak w przypadku odzieży — zacznij od dokładnego oczyszczenia pojazdu ze wszystkich zabrudzeń. Za pomocą mokrej szmaty lub szczotki usuń cały zalegający brud, czyli: piach, błoto, żwir, owady oraz stary smar. To niezwykle ważny krok, ponieważ podczas zimowania wszystkie te zanieczyszczenia mogą wejść w reakcję z lakierem lub stalą i uszkodzić je. Po dokładnym oczyszczeniu jednośladu przyszła pora na jego konserwację. W tym celu użyj specjalnych preparatów i zgodnie z ich przeznaczeniem zabezpiecz wszystkie elementy stalowe, chromowane, gumowe, lakier oraz siedzenie. Niektóre z tych preparatów powinny być stosowane na mokro. Nie musisz więc suszyć pojazdu przed jego konserwacją.

Szybki serwis motocykla i konserwacja łańcucha

Przed zimowaniem nie zapomnij o konserwacji napędu. Za pomocą specjalnych szczotek oraz nafty dokładnie usuń brud z łańcucha. Następnie, wyczyszczony łańcuch należy nasmarować np. olejem przekładniowym. Pamiętaj, by zrobić to starannie i precyzyjnie, tak by nie wybrudzić pozostałych części. Warto również przy okazji sprawdzić naciąg łańcucha, stan linek stalowych oraz uzupełnić poziom płynów. Przed zimowaniem należy również naładować akumulator i czynność tę powtarzać co kilka tygodni.

Opony

W zasadzie można pomyśleć, że nasz motocykl w zimie po prostu stoi i czeka więc jego opony nie zużywają się w żaden sposób. To prawda, jednak podczas zimowania w jednej pozycji, pod wpływem ciężaru, jego opony mogą się trwale odkształcić. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie pojazdu na stopce centralnej. Jeżeli jednak motocykl nie jest w nią wyposażony, posłużmy się stojakiem pod widelec i wahacz. Problem będzie wtedy całkowicie rozwiązany. W innym przypadku należy co jakiś czas przesuwać motocykl, tak by opony dotykały podłoża w innym miejscu.

Nie zapomnij również o dokładnym umyciu kół, w razie gdyby pozostała na nich nafta po czyszczeniu łańcucha. Może ona spowodować szybką przewrotkę podczas pierwszej wiosennej jazdy.


W ten sposób przygotowany do magazynowania jednoślad oraz odzież motocyklową trzeba jeszcze gdzieś schować! Jeżeli nie dysponujesz żadnym z bezpiecznych miejsc, o których wspomnieliśmy na początku — powinieneś wynająć kontener samoobsługowy Self Storage. Twój pojazd będzie tam bezpieczny, ponieważ teren magazynów jest strzeżony i ogrodzony, a do wynajmowanego kontenera można wejść jedynie dzięki indywidualnemu kodowi. Dla wynajmującego dostęp do magazynu jest całodobowy przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu nie będziesz miał żadnego problemu, by zajrzeć do swojego pojazdu od czasu do czasu i chociażby podładować w nim akumulator.