Metoda Marie Kondo w kontenerach Self Storage

Marie Kondo to japońska „eksperta od sprzątania”. Odmieniła szafy, a nawet życia wielu kobiet i rodzin. Swoje niezawodne sposoby utrzymania ładu i porządku w mieszkaniu opisała w książce pt.: „Magia sprzątania”. O jej metodach sprzątania, nazwanych od imienia twórczyni KonMari, powstał nawet program na Netflixie zatytułowany „Sprzątanie z Marie Kondo”. Spotkał się on z ogromną aprobatą kobiet, które nie potrafiły poradzić sobie z chaosem, który zapanował w ich domach. W ostatnim czasie powstał również nowy serial pt.: „Radość z życia z Marie Kondo”. Guru od organizacji, posuwa się w nim o krok dalej, pokazując jak jej metoda może pozytywnie wpłynąć na firmy, związki i całe społeczności.

Jak wieszać ubrania według metody KonMari?

Marie Kondo uważa, że najlepiej jest wieszać ubrania kategoriami według ich długości, grubości, kolorów i rodzaju materiału. Wieszaj od lewej do prawej strony, zaczynając od najdłuższych i najciemniejszych rzeczy, stopniowo schodząc do tych jasnych i krótkich. Z pewnością miło zaskoczy Cię widok Twojej szafy po wprowadzeniu tych zmian. Metoda ta jednak nie zawsze jest perfekcyjna i nieomylna i często stwarza pewne trudności. Bo w którym miejscu powiesić, chociażby krótki ciemny żakiet? Nie przejmuj się jednak aż nadto, nie musisz stosować się do tej metody pod każdym aspektem. Wystarczy jak swoje ubrania, powiesisz według niektórych z tych zasad, sugerując się własną wygodą. Możesz powiesić je jedynie kolorystycznie lub według długości.

Wyobraź sobie jaki efekt chcesz osiągnąć i nie bój się wyrzucać

Jedną z głównych zasad Marie jest zatrzymywanie jedynie tych rzeczy, które naprawdę lubimy. A wręcz takich, których noszenie sprawia nam radość. Celem, jaki powinniśmy osiągnąć, jest widok szafy, która po otwarciu zwyczajnie nas cieszy. Zastanów się, jaki jest upragniony efekt Twoich domowych porządków. Jakiego widoku oczekujesz i czego tak naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, że porządek w domu wiąże się także z Twoim spokojem, ułatwia koncentrację i odpoczynek. Wyobraź sobie dom, w którym potrafisz się relaksować, dom, do którego zawsze chce Ci się wracać, dom, w którym zawsze wiesz gdzie, co leży. Z pomocą metody KonMari, spróbuj osiągnąć ten efekt i już na zawsze ciesz się wymarzonym domem.

Ubrania układaj kategoriami i… pionowo!

Przewróciłaś już dom do góry nogami? Z bólem serca pozbyłaś się połowy rzeczy? Według Marie Kondo to wciąż za mało. Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy to faktycznie połowa sukcesu i możesz już być z siebie dumna. Nie poprzestawaj jednak na tym i zadbaj, by w szafach i szufladach panował ład i porządek. Przede wszystkim pogrupuj wszystko według kategorii. Możesz zacząć od podzielenia rzeczy na sezon letni i zimowy. Nie musisz trzymać wszystkiego razem. Jeżeli za oknami rozpoczyna się jesień czy zima, możesz śmiało wszystkie szorty, letnie bluzki, stroje kąpielowe i plażowe tuniki starannie poukładać i włożyć na wyższe półki. Tak, by na widoku i pod ręką zostały Ci ciepłe swetry, bluzy i długie spodnie. Następnie zadbaj o to, by wszystkie spodnie były obok siebie, tak samo jak koszulki, bluzy i swetry. Bieliznę poukładaj w szufladach lub pudełkach, również kategoriami. Jak układać? Według metody KonMari powinniśmy składać nasze ubrania bardzo starannie, w kostkę, prostując wszystkie zagniecenia, a następnie układać je pionowo jedno obok drugiego. Metoda ta wydaje się dziwaczna, ale tylko dlatego, że wcześniej jej nie praktykowaliście. Zalety, jakie płyną z tego sposobu są zaskakujące. Po pierwsze ubrania znacznie mniej się gniotą, ponieważ tych, co leżą na spodzie, nie przygniata sterta innych. Po drugie po otwarciu szuflad dokładnie widać co w nich jest. Nie ma potrzeby grzebania i przewracania reszty ubrań w poszukiwaniu tego, o które nam chodzi. Po trzecie, dzięki tej metodzie nie zapominamy o ubraniach, które leża na dnie. Bo kto nie ma zwyczaju zakładania rzeczy z wierzchu sterty?

Nie daj się zwariować

Metody Marie Kondo są niekonwencjonalne, radykalne i niekiedy dziwaczne. Marie w swojej książce i programie nie wspomina o oddawaniu nienoszonych ubrań potrzebującym czy rodzinie. Przez co nie dba również o środowisko i recykling. Jednak dzięki jej metodzie układania ubrań, ograniczamy konieczność, niekorzystnego dla środowiska, prasowania do minimum. Ponieważ starannie i pionowo ułożone rzeczy, praktycznie się nie gniotą. Marie nie uznaje kompromisów, a do porządków podchodzi niemal duchowo. Pamiętaj, że nie musisz postępować aż tak rygorystycznie. Ważne, by wszystko przebiegało w zgodzie z Twoimi przekonaniami. Tak by niczego nie żałować. Zadbaj jednak o to, by proces „pozbywania się” nadmiaru Twoich ubrań przebiegł sprawnie i szybko. Tak, by uwolnić się od tych rzeczy i nie schować ich z powrotem do szafy.

Powiększ swoją domową przestrzeń o magazyn samoobsługowy Self Storage

Jeżeli Twoje aktualne mieszkanie jest niewielkie i pomimo wszelkich starań oraz stosowania metody KonMari nie jesteś w stanie zaprowadzić w nim ładu, to może warto zastanowić się nad dodatkową przestrzenią? Wygodnym rozwiązaniem, na niewielką ilość miejsca w domu, są samoobsługowe kontenery Self Storage. Możesz w nich magazynować ubrania i akcesoria sezonowe. A także wszystkie inne rzeczy, których nie będziesz używał w najbliższym czasie. Magazyn Self Storage może stać się Twoją dodatkową przestrzenią, dzięki której w domu na zawsze zapanuje upragniony porządek. Kontenery samoobsługowe świetnie sprawdzają się również przy kilkuosobowej rodzinie. Bo po co magazynować te wszystkie czapki, szaliki, swetry i spodnie narciarskie z całym zimowym ekwipunkiem w domu, skoro na dworze zaczyna się upał? Z kolei letnie sukienki, szorty, dmuchane materace i parawany, niepotrzebnie zajmują cenne miejsce w szafie, gdy przecież przez najbliższe zimne miesiące nawet o nich nie pomyślimy.

Metoda Marie Kondo w kontenerach Self Storage

Czy wiesz, że już nawet najmniejszy wariant kontenera samoobsługowego Self Storage może pomieścić wszystkie sezonowe rzeczy całej Twojej rodziny? Pamiętaj jednak, że również w kontenerze warto zadbać o porządek, wprowadzając niektóre z technik Marie Kondo. Dzięki nim nawet w sytuacji gdy będziesz czegoś potrzebować z magazynu, znajdziesz to z łatwością. Zastosuj plastikowe lub kartonowe pudełka, szuflady czy organizery i układaj w nich rzeczy kategoriami. Dla ułatwienia wszystkie pudełka warto podpisać. Wewnątrz nich również powinien panować porządek. Tu także możesz stosować metodę układania ubrań pionowo. Dzięki temu nawet po kilku miesiącach magazynowania wyciągniesz je z kontenera niepogniecione i gotowe do założenia!