Jak zadbać o balkon w czasie zimy? Kilka pomocnych wskazówek.

Latem oraz wiosną wspaniale jest korzystać z uroków własnego tarasu czy balkonu nawet w środku miasta. Zwłaszcza wtedy gdy nasze oczy cieszy rozkwitająca, bujna roślinność. Przesiadujemy tam godzinami, popijając zimne napoje i doglądając naszych roślin. Jeżeli każdego roku pragniemy podziwiać ten widok i cieszyć się wygodami to, również zimą musimy pamiętać, by odpowiednio wszystko zabezpieczyć i uchronić przed mrozami. Uprawiane na balkonach rośliny wieloletnie to byliny, pnącza, krzewy i drzewka. Pozostają więc w doniczkach cały rok. Zakopane w dużej powierzchni gleby miałyby znacznie większe szanse na przetrwanie mrozów niż pozostawione w niewielkiej bryle ziemi znajdującej się w doniczce. Z tego względu, również na czas zimowania powinniśmy otoczyć je staranną opieką. Poniżej zaproponujemy kilka rozwiązań jak zrobić to najlepiej.

1. Wymiana doniczek

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie doniczki nadają się do zimowania na balkonie. Z tego względu nie możesz o nich zapominać na czas mrozów. Często spotykane doniczki balkonowe wykonane są z tworzywa sztucznego, które przy niskich temperaturach na zewnątrz najprawdopodobniej popęka. Warto więc wymienić wszystkie tego typu doniczki na drewniane lub ceramiczne. Dobrze jest się również upewnić, że wszystkie nowe donice będą odporne na mróz, wilgoć oraz wszelkie opady atmosferyczne. Nowe doniczki gwarantują nam również piękny wystrój naszego balkonu, ponieważ zarówno te drewniane jak i ceramiczne prezentują się znacznie lepiej od tych wykonanych ze sztucznego tworzywa.

2. Usunięcie suchych pozostałości roślin

Jeżeli zależy nam, by nasze rośliny wieloletnie przeżyły zimę i pięknie odżyły na wiosnę, to nie zważając na złą pogodę, powinniśmy poświęcić im chwilę czasu. Jeżeli z doniczek wystają jedynie suche lub chore pędy i liście, należy je delikatnie usunąć. Dzięki temu roślinie będzie trochę łatwiej podczas zimowania, ponieważ nie będzie tracić cennej energii na i tak już umierające części.

3. Osłonięcie roślin przed mrozem

Niektórzy trzymają na swoich balkonach rośliny, które także zimą pięknie się prezentują. Zazwyczaj są to krzewy i drzewa o ciemnozielonej barwie. W tym czasie mogą mieć nawet jaskrawe owoce, utrzymujące się całą zimę. Tego typu krzewy prezentują się naprawdę pięknie i nawet wtedy gdy na dworze panuje niesprzyjająca nam aura, można cieszyć nimi oko. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy mieć pewność, że przetrwają zimę — należy odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem. Warto jest zacząć od odizolowania donic od zimnego podłoża. W tym celu możemy użyć kartonowego pudełka, którego dno należy wyłożyć np. styropianem, czy pianką poliuretanową. Mogą to też być gazety, ścinki, słoma lub drewno, czy też inne naturalne wypełniacze. Po odizolowaniu rośliny od ziemi należy zająć się wypełnieniem wolnych przestrzeni pomiędzy pudełkiem a doniczką. Możemy wykorzystać te same materiały co wcześniej. Warto jest również osłonić samą ziemię. Świetnie sprawdzą się kawałki kory, słoma i gałązki drzew iglastych. Dzięki temu stworzymy warstwę izolującą, która pozwala glebie oddychać, nie dopuszczając do powstawania pleśni. Kolejnym krokiem jest staranne osłonięcie wystających części roślin. Warto zainwestować w specjalną włókninę (ocieplinę), matę słomianą czy też jutę. Ważne jest również odpowiednie umieszczenie roślin na balkonie. Powinny stać w miejscu jak najbardziej osłoniętym od wiatru i w takim, gdzie najdłużej dociera słońce, którego w zimie jest tak niewiele. Niektóre z kwiatków dobrze jest także przyciąć. Sprawdza się to chociażby w przypadku pelargonii. Jeżeli chcemy ułatwić im przetrwanie, powinniśmy je skrócić do wysokości 10-15 cm. Po wszystkich tych zabiegach możesz spać spokojnie. W ten sposób zabezpieczone rośliny powinny bez trudu przetrwać niekorzystne warunki atmosferyczne i cieszyć Twoje oczy razem z nadejściem wiosny.

4. Pamiętaj o podlewaniu

Zimą zazwyczaj nie spędzamy za dużo czasu na balkonach. Niektórzy wcale nie wyściubiają tam nosa. Jednak jeżeli mamy tam kwiatki, to również zimą musimy pamiętać o ich podlewaniu. Oczywiście ma to sens jedynie wtedy gdy temperatura jest dodatnia i od czasu do czasu świeci słońce. Nie trzeba robić tego tak często jak w lecie. Nie można jednak o tym zapominać. Stałe i odpowiednie nawilżenie gleby ułatwi naszym roślinom zimowanie i odżycie wiosną.

Porządki z magazynami Self Storage

Gdy już zabezpieczysz rośliny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, rozejrzyj się dookoła, bo najprawdopodobniej znajdziesz na balkonie rzeczy, które w czasie zimy mogą być narażone na uszkodzenie. Jeżeli trzymasz tam narzędzia, ziemię, czy też inne przedmioty, na które brakuje Ci już miejsca w domu, to odpowiednio je zapakuj i przywieź do kontenerów samoobsługowych Self Storage. Do magazynów zabierz ze sobą również plastikowe doniczki. Nie ma potrzeby ich wyrzucać. W przyszłym roku świetnie sprawdzą się na rośliny sezonowe. Nie ma też po co zagracać tym wszystkim mieszkania. Większość roślin domowych powinno się przesadzać na wiosnę. Z tego względu, przez całą zimę możesz magazynować w kontenerach samoobsługowych worki z ziemią, podłoże do kwiatków, a także nawozy, nieużywane doniczki, narzędzia oraz pozostałe akcesoria niezbędne do pielęgnacji roślin, na które brakuje miejsca w domu. Jeżeli masz na swoim balkonie meble, które również mogą się zniszczyć podczas niskich temperatur — zapakuj je i przywieź do magazynów samoobsługowych Self Storage razem z całą resztą.