Dlaczego warto sezonowo zmieniać opony i gdzie je magazynować? Magazyn Self Storage przychodzi z pomocą!

Zaczniemy od obalenia niebezpiecznego mitu, jakim jest przekonanie, że letnie opony należy zmienić na zimowe dopiero wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Za wymianę opon powinniśmy zabrać się najpóźniej wtedy, gdy temperatura na dworze spadnie do +7ºC! Nie później i najlepiej też… nie wcześniej!

Opony zimowe znacznie różnią się od opon letnich pod kilkoma względami. W oponach zimowych zastosowana jest miękka i elastyczna mieszanka gumowa, która znacznie lepiej sprawdza się przy niższych temperaturach. Ma to również duże znaczenie przy mokrej nawierzchni, kiedy letnia opona z twardym bieżnikiem nie zapewnia właściwej przyczepności podczas niskich temperatur. Znacznie lepsze odprowadzanie wody i lepszą przyczepność zimówki zawdzięczają także różnicy we wzorach bieżnika. Posiadają więcej nacięć niż opony letnie, dodatkowo są one znacznie szersze, co sprzyja samooczyszczaniu się bieżnika oraz wpływa na elastyczność opony i jej podatność na ugięcia.

Kolejnym powodem, dla którego powinniśmy zadbać o zmianę naszego ogumienia na zimowe, jest znacznie wydłużona droga hamowania opon letnich, ponieważ jadąc 80 km/h po mokrej nawierzchni samochód zatrzyma się 3 km szybciej na zimówkach niż na oponach letnich.

Dodatkowo jazda na oponach letnich zimą jest nie tylko niebezpieczna, ale generuje również znacznie większe koszty, ponieważ w ten sposób znacznie przyspiesza się zużycie bieżnika. W efekcie takie opony nie będą się nadawały również do jazdy w sezonie letnim, ponieważ starty bieżnik, nawet gdy jest ciepło i sucho nie zapewnia pojazdowi odpowiedniej przyczepności.

Każdy kierowca powinien być świadomy, że również jeżdżenie latem na zimowych oponach nie jest odpowiedzialne. Akurat w przypadku tych opon to sucha nawierzchnia może okazać się niebezpieczna. Poza tym zimówki w letnich warunkach zużywają się znacznie szybciej.

Jak przygotować opony do magazynowania?

Ze względu na to, że guma wykorzystywana do produkcji opon jest naprawdę wytrzymała, nie wymagają one wcale tak wiele uwagi. Warto jednak poświęcić im trochę czasu przynajmniej po każdym sezonie. Dzięki temu możemy być pewni, że na pewno posłużą nam znacznie dłużej.

Z tego względu po zakończeniu każdego sezonu powinniśmy dokładnie umyć opony ze wszystkich możliwych chemikaliów, takich jak benzyna czy olej, które gromadzą się podczas użytkowania i po dłuższym czasie mogą negatywnie wpłynąć na opony.

Dokładne umycie opon pozwoli nam również na bardziej krytyczne ocenienie ich faktycznego stanu. Możliwe, że dopiero wtedy zobaczymy, że opony nadają się już jedynie do wymiany. Powodem może być zużyty bieżnik lub inne ewentualne uszkodzenia opony.

Pielęgnacja opon nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Wystarczy opłukać je letnią wodą, użyć szamponu samochodowego oraz szczotki lub gąbki. Powstałą pianę należy dokładnie opłukać. Opony powinny również dokładnie wyschnąć. Na koniec pielęgnacji możemy jeszcze zastosować środek przeznaczony do impregnacji opon.

Gdzie magazynować opony?

Odpowiednio przygotowane opony musimy jeszcze gdzieś przechować. Powinniśmy na pewno wziąć pod uwagę, że zajmują one naprawdę sporo miejsca. Osoby posiadające jedynie komórkę lokatorską muszą wziąć pod uwagę, że zmieszczą tam tylko opony i to z trudem. Balkon również nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ panujące tam trudne warunki atmosferyczne i zbierająca się woda pod oponami mogą wpłynąć na ich uszkodzenie lub powstawanie pleśni. Piwnice w starym budownictwie, poza tym, że zazwyczaj są wilgotne, to mają również kiepską wentylację. Poza tym komplet opon to świetna pożywka dla złodziei, którzy w ostatnich czasach coraz częściej grasują po naszych piwnicach. Musimy również zwrócić uwagę, by miejsce, w którym chcemy magazynować opony, było stosunkowo czyste. Przede wszystkim na podłodze, na której będą leżały, nie powinno być żadnych pozostałości chemikaliów. Gdzie w takim razie przechowywać opony? Bezpiecznym miejscem będą magazyny samoobsługowe Self Storage. W kontenerach możesz magazynować swoje opony przez cały sezon. Teren magazynów Self Storage jest strzeżony i monitorowany, dzięki czemu możesz być spokojny — kradzież z pewnością im tam nie grozi.