Self Storage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe “self storage” zyskują coraz większą popularność. Najbardziej rozpowszechnione są w Stanach Zjednoczonych, w których miały swój początek. Kolejne kraje z większą liczbą magazynów to Francja, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Szwecja i Wielka Brytania. Polska jak na razie stawia pierwsze ale śmiałe kroki na nowym dla siebie gruncie self storage.

Jak to działa i czy jest opłacalne?

Magazyny samoobsługowe w Polsce lokowane są zazwyczaj na obrzeżach większych miast w dużych przestrzeniach halowych. Mogą mieć formę metalowych skrzynek lub boksów o różnych gabarytach. Często są to też duże kontenery z bezpośrednim wejściem zewnętrznym. Najczęściej spotyka się magazyny o powierzchni od 1 do 20 mkw, czyli idealne rozwiązanie dla wielu Klientów o różnych potrzebach.

Im mniejsza powierzchnia, tym mniejszą cenę zapłaci się na wynajem skrytki. Nie każdy potrzebuje olbrzymich powierzchni do przechowywania drobnych rzeczy. Po co więc przepłacać, jeśli można znaleźć idealny magazyn dopasowany do swoich potrzeb. Warto wejść na jedną ze stron firmy prowadzącej tego typu działalność: magazynykontenery.pl, aby zobaczyć, jak to wygląda.

Cena wynajmu zależy też od czasu, na jaki zostaje zawarta umowa. Najkrótszy termin to zazwyczaj 14 dni, co z pewnością cieszy osoby, które poszukują powierzchni użytkowej na krótki czas (np. do przechowania produktów żywnościowych).

Najczęściej jednak czas najmu rozpoczyna się od dwóch tygodni. Większe magazyny self storage są tak umiejscowione i zaprojektowana, aby można było podjechać do nich bezpośrednio samochodem. Dzięki temu rozładunek jest ułatwiony i można szybko uporać się nawet z dużą ilością towaru. W niektórych magazynach można skorzystać z wózków koszowych czy paletowych, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Kto korzysta z z magazynów self storage?

Z magazynów korzystają przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Ci pierwsi przechowują w nich nadwyżki towarowe czy towary sezonowe. Natomiast każdy może wynająć swoje miejsce w magazynie samoobsługowym, nawet gdy nie prowadzi działalności gospodarczej. Potrzeby konsumentów prywatnych są różne. Można wynająć kontener self storage do przechowywania rzeczy używanych tylko latem .

Osoby wynajmujące przestrzeń magazynową dostają kartę całodobowego dostępu do miejsca, w którym zlokalizowane są self storage. Właściciele magazynu oprócz ochrony fizycznej zapewnia stałą ochronę obiektu, czyli monitoring (kamery i alarmy). Nie ma więc obaw, że przechowywany towar może „wpaść” w niepowołane ręce. 

Wybór najlepszej oferty to podstawa

Przed wynajęciem powierzchni magazynowej koniecznie trzeba zaznajomić się z ofertą firmy. Oprócz lukratywnej ceny należy też mieć na uwadze inne udogodnienia oferowane przez właściciela self storage. Powierzchnia wynajmowana do przechowywania powinna być czysta i zadbana. Musi też panować odpowiednia temperatura wewnątrz boksu. Oczywiście zabezpieczenia przeciwpożarowego podstawa, ale warto upewnić się takżeco do tej kwestii.

Niektórzy właściciele magazynów samoobsługowych proponują wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej. Bardzo często na miejscu dostępne są gotowe kartony do zakupu, w które można szybko i bezpiecznie zapakować rzeczy.

Self storage nie uszczuplają zanadto portfeli nabywców i co ważne, są bardzo elastycznym zapleczem logistycznym. To także bardzo dobre rozwiązanie dla właściciel sklepów internetowych, którzy nie dysponują swoimi magazynami do przechowywania towaru. Warto wiec się zainteresować taką formą przechowywani rzeczy. Magazyny samoobsługowe to bezpieczeństwo, innowacyjne rozwiązania i oszczędność czasu.