Magazyn samoobsługowy Self Storage — właściwe miejsce na Twoją kolekcje książek

Niektórzy z nas posiadają w domu niezwykle pokaźne kolekcje książek. Zbierane latami, czasami przez kilka pokoleń. Stanowią cenne pamiątki, są wyjątkowe, niosą za sobą wiele wspomnień, a na ich kartkach i grzbietach zobaczyć można ślady użytkowania ich poprzednich posiadaczy. Jednak nie wszyscy kolekcjonerzy wiedzą jak właściwie przechowywać książki, tak by przedłużyć ich żywotność i zapobiec powstawaniu pleśni.

Jak właściwie przechowywać kolekcje książek?

Przede wszystkim książki nie powinny być narażone na bezpośrednie promieniowanie słońca. Równie szkodliwe działanie ma dla nich przesuszone powietrze. Z tego względu umieszczajmy nasze zbiory z dala od kaloryfera. Pomieszczenie, w którym znajdują się książki, powinno być również czasami wietrzone. Należy tego jednak unikać podczas ulewy i mrozu.

Staraj się układać książki dość luźno, jedna obok drugiej. Ułatwi to ich delikatne wyciąganie.  Natomiast grube książki warto układać jedna na drugiej, ponieważ ich ciężki papier, w pionowym układzie, może zacząć odklejać się od grzbietu.

Pamiętaj, by regularnie usuwać z książek zalegający na nich kurz, ponieważ jego kwaśne pH niszczy papier. Najlepiej sprawdza się do tego miotełka, ewentualnie sucha szmatka lub odkurzacz. Nigdy nie czyść książek na mokro! Z łatwością mogą złapać wilgoć, zacząć pleśnieć, a ich strony zaczną się ze sobą sklejać. W prawidłowym przechowywaniu książek ważne są również półki, na których je ustawiamy. Powinny być łatwe w czyszczeniu i dobrze zakonserwowane, tak by nie zbierała się na nich wilgoć. Zwróć również uwagę czy półki, na których kładziesz książki, nie farbują ich.

Gdzie na pewno nie magazynować książek?

Najbardziej nieodpowiednim miejscem na przechowywanie cennych, a nawet mniej cennych zbiorów są wilgotne piwnice i poddasza. W takich miejscach nawet zabezpieczonym książkom grozi wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim jest to pleśń, której bardzo ciężko się później pozbyć (choć nie jest to niemożliwe!). Oczywiście destrukcyjnie działa tam też kurz, a nawet gryzonie i mole.

Jak ratować, gdy już się zniszczą?

Jak ratować, gdy już się zniszczą?

Gdy już dojdzie do tragedii i któraś z naszych cennych książek ucierpi lub znajdziemy taką w piwnicy babci — pamiętajcie, że możecie spróbować ją uratować!

Pęknięty grzbiet. To częsta sytuacja w przypadku klejonych książek. Ich wierzchnia część w pewnym momencie dosłownie się rozpada, książka dzieli się na kilka części lub zaczynają z niej wypadać pojedyncze kartki. Spowodowane jest to częstym użytkowaniem lub prostowaniem stron, tak by książka się nie zamykała i oczywiście ze starości. W tym przypadku niekoniecznie dobrze sprawdza się taśma klejąca, która również nie jest wystarczająco trwała. Najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne sklejenie grzbietu i dołożenie na wierzch paska papieru.

Zalane strony. Ta sytuacja chyba również nie jest nikomu obca. Zapewne zdarzyło Wam się wylać coś na zeszyt, książkę czy wypracowanie. Pierwsze co przychodzi nam do głowy w takiej chwili to jak najszybciej wysuszyć przemoczone kartki np. przy pomocy suszarki lub ciepłego kaloryfera. Niestety w ten sposób mamy pewność, że wszystkie kartki się pofalują, a okładki odkształcą. Rozwiązaniem na mniej inwazyjne uratowanie zalanych książek jest delikatne rozklejenie wszystkich stron i przełożenie ich ręcznikiem papierowym lub cienkim bawełnianym, czy też lnianym materiałem. Po odczekaniu godziny zamień je na suche i powtórz ten zabieg jeszcze kilka razy.Jeżeli chodzi o pleśń, warto pamiętać, że często nie widać jej na pierwszy rzut oka. Można ją rozpoznać po brzydkim zapachu lub po tajemniczych alergiach domowników. W jej przypadku należy liczyć się z koniecznością wyrzucenia książek. Jeżeli jednak za nic w świecie nie chcecie się pozbywać akurat tej części zbiorów, powinniście zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pleśń szybko się rozprzestrzenia i dla niektórych domowników może okazać się niebezpieczna. Nie wystarczy tu zwykły preparat do odgrzybiania, ponieważ delikatny papier mógłby się zniszczyć, a efekt i tak nie byłby zadowalający. Jednak nie traćcie nadziei i szukajcie pomocy u wyspecjalizowanych w tym zakresie firm.

Magazyn samoobsługowy Self Storage — właściwe miejsce na Twoją kolekcje książek

Co zrobić gdy w domu już brakuje odpowiednich miejsc na przechowywanie naszych zbiorów? W pierwszej kolejności powinniśmy się im wszystkim przyjrzeć i zdecydować czy na pewno wszystkie chcemy zachować. Może niektóre z nich bardziej przydadzą się rodzinie lub bibliotekom. Jeżeli jednak większość z nich ma dla nas dużą wartość i nie chcemy się ich pozbywać to wystarczy przewieźć je do kontenera samoobsługowego Self Storage. Wewnątrz magazynu nie zagraża im słońce, wilgoć, suche powietrze ani kurz.

Pamiętaj jednak, by również w kontenerze Self Storage odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo. Swoje zbiory możesz magazynować z plastikowych, zamkniętych pudełkach. Wewnątrz nich układaj książki poziomo, jedna na drugiej. Gdy jednak planujesz często zaglądać do swojego magazynu — postaw w nim półki. Dobrym i niedrogim rozwiązaniem będą półki plastikowe lub aluminiowe. Są wygodne w czyszczeniu, nie gromadzą wilgoci, są także lekkie, dzięki czemu łatwo je przenosić i transportować. Na półkach książki powinny stać pionowo, nie za ciasno, ale też nie za luźno. Pochylona książka podtrzymująca rząd innych, może i wygląda ładnie, ale w ten sposób odkształca się i rozkleja. Zamiast tego do utrzymania książek w równym rzędzie możesz użyć specjalnych podpórek.

W magazynie samoobsługowym Self Storage książki będą tyle, ile potrzebujesz. Możesz w tym czasie zrobić remont lub się przeprowadzić. Kontener może również stać się powiększeniem Twojej biblioteki, w której na czas nieokreślony magazynujesz swoje rzadziej czytane kolekcje. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zajrzeć do wynajmowanego magazynu Self Storage. Dostęp do kontenera jest całodobowy, w każdy dzień tygodnia dzięki indywidualnemu kodowi dostępu.