5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna nowego mieszkania

Zmęczyło Cię już wynajmowanie mieszkania i postanowiłeś kupić własne cztery ściany? To decyzja na kilka lat. Pamiętaj, żeby dokładnie zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych punktów, które pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji.

1. Lokalizacja

Kiepski dojazd do miasta lub miejsca pracy, na dłuższą metę może stać się uciążliwy, a do tego kosztowny. Wybierając swoje nowe lokum, zacznij od szukania czegoś w okolicy, w której przebywasz najczęściej lub takiej, do której prowadzi wygodny dojazd, chociażby z pracy. Pamiętaj, by myśleć przyszłościowo. Nie tylko dojazd jest ważny. Jeżeli planujesz mieć dzieci lub psa, powinieneś zdecydować się na miejsce otoczone terenami zielonymi i rekreacyjnymi. Warto również zainteresować się tematem ewentualnego przedszkola, szkoły, a także ocenić odległość do najbliższego sklepu. Sprawdź również, czy w najbliższej przyszłości nie są planowane przebudowy dróg lub linii tramwajowych itp., które mogą wpłynąć zarówno na korzyść, jak i niekorzyść przyszłej inwestycji.

2. Projekt

Zarówno w przypadku rynku wtórnego, jak i pierwotnego zwróć uwagę na układ pomieszczeń, rodzaj ścian i możliwości ewentualnej przebudowy. Przyjrzyj się umiejscowieniu okien, zastanów się, czy ich ilość jest wystarczająca. Jeżeli szukasz spokoju, sprawdź, czy balkon nie wychodzi np. na ruchliwą ulicę. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, z możliwością dowolnej aranżacji, staraj się stale współpracować z projektantem. Dobry i dokładnie przemyślany projekt pozwoli szybko cieszyć się wymarzoną przestrzenią bez konieczności jej remontowania.

3. Odbiór techniczny

To szczególnie ważna kwestia podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Powinniśmy sprawdzić stan techniczny drzwi, okien, ilość i układ gniazdek. Pomocna będzie również opinia fachowca na temat instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych, wentylacji, ogrzewania oraz ogólnego stanu budynku. Jeżeli chcemy uniknąć rozczarowania i nerwów, powinniśmy poświęcić wystarczającą ilość czasu na sprawdzenie dosłownie wszystkiego. Wiele rzeczy może jedynie sprawiać wrażenie sprawnych, a w rzeczywistości wcale tak nie musi być. Ewentualne mankamenty, na które natrafimy podczas oględzin, będą stanowiły podstawę do negocjacji ceny. Warto jest więc zwrócić na to szczególną uwagę.

4. Dokładna weryfikacja

W przypadku rynku wtórnego kupujący powinien, przed zakupem mieszkania, przede wszystkim zajrzeć do księgi wieczystej. Dostarczą one najwięcej wartościowych informacji na temat mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Sprawdzona firma pomoże przeprowadzić dokładną analizę księgi wieczystej, w celu uniknięcia niepewności i ewentualnych nieporozumień stron.

Niemniej ostrożni powinniśmy być podczas kupna mieszkania z rynku pierwotnego. Przede wszystkim konieczna jest dokładna analiza poprzednich inwestycji danego dewelopera. W tym przypadku również możemy zajrzeć do księgi wieczystej, z której dowiemy się, chociażby czy firma posiada prawo własności gruntu. Powinniśmy również upewnić się, że deweloper otrzymał obowiązkowe pozwolenie na budowę.

5. Piwnica, komórka lokatorska… to już rzadkość!

Doskonale wiemy, jak przydatne są dodatkowe przestrzenie, w których możemy magazynować rzadko używane rzeczy. Niestety, w najnowszych inwestycjach coraz częściej zaczyna ich brakować. Zazwyczaj możemy wtedy jednak liczyć na pewne miejsce parkingowe, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i wygody. W dalszym ciągu pozostajemy jednak bez odpowiedniego miejsca na nasze zimowe sprzęty, rowery, opony, czy meble. Dla wielu osób brak komórki lokatorskiej to spora przeszkoda, ponieważ w ich nowych mieszkaniach nie ma miejsca na wszystkie te rzeczy. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Na pewno nie trzeba rezygnować z wymarzonego mieszkania ze względu na brak piwnicy. Mamy na to gotowe i proste rozwiązanie. Magazyny samoobsługowe Self Storage! Decydując się na wynajęcie kontenera, zastanów się jaki rozmiar będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Już nawet najmniejszy wariant magazynu samoobsługowego pomieści więcej niż standardowa komórka lokatorska. Kontenery Self Storage umiejscowione są na południu Wrocławia, niedaleko centrum miasta. Prowadzi do nich wygodny dojazd z autostrady A4 i AOW. Każdy klient otrzymuje także indywidualny kod, dzięki któremu dostęp do magazynu jest swobodny i całodobowy. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich powyższych punktów, kupno mieszkania nie powinno być już tak ryzykowne i stresujące. Należy jednak pamiętać, by na każdym etapie pozostać czujnym. Nie można poddawać się emocjom, czy też presji sprzedającego. Trzeba pozwolić sobie na wystarczającą ilość czasu, który pomoże nam w odpowiednim wyborze przyszłej nieruchomości. Nie trzeba też się martwić brakiem komórki lokatorskiej, czy piwnicy. Wszystkie sprzęty i rzadko używane rzeczy wygodnie przechowasz w samoobsługowych magazynach Self Storage!